BRUCKNER OPENING
Poštovana publiko, sa ponosom vas pozivamo na koncert BRUCKNER OPENING kojim otvaramo sezonu Crnogorskog simfonijskog orkestra 2024/2025, u petak, 18. oktobra na Velikoj sceni MCCG.
Na programu je Simfonija br. 7 u E- duru Antona Bruknera.
Cijena karte je 10e, dok je za đake i penzionere 7e.
Biletarnica je otvorena radnim danima od 9 do 15 sati, a za rezervacije i informacije možete pozvati 068 004 900.
***
Brukner (1824-1896), austrijski kompozitor čiju godišnjicu rođenja obilježavamo, jedan je od najvećih kompozitora epohe Romantizma, koji je stvarao u drugoj polovini XIX vijeka.
Pored instrumentalnih, kamernih i vokalno instrumentalnih djela u svom opusu, najveći doprinos istoriji muzike dao je na polju simfonijskog stvaralaštva. Zapravo, forma simfonije jeste njegov osnovni umjetnički izraz, putem koga upoznajemo „pravog“ Bruknera.
Upoznavanje sa Betovenovim i Vagnerovim muzičkim nasljeđem za kompozitora je predstavljalo otkrovenje, i tako umnogome determinisalo njegov stvaralački put. Brukner se u simfonijama pridržavao tradicionalne četvorostavačne forme, uprkos bogatstvu i širini muzičke misli, što je za konsekvencu imalo neuporedivo duže stavove unutar ciklusa u odnosu na grandioznog klasičara. Introvertan karakter i suptilan temperament kompozitora se najbolje prepoznaju u njegovim laganim stavovima, u temama kroz koje je prožeto lirsko, melanholično i tragično.
Kompleksna melodijska arhitektonika, raznovrstan i slojevit muzički sadržaj, oličenje su Bruknerovog kompozitorskog umijeća. Masivni zvuk orkestra u simfonijama predstavlja svojevrsnu repliku na Vagnerovu muzičku dramu. Bogatstvo orkestarskog zvuka praćeno dinamičkom gradacijom, u iščekivanju kulminacije koja često izostaje, jedan je od manira koji ukazuje na kompozitorovu karakternu crtu.
Istinski utemeljen u religiji, iskren i sa dječijom naivnošću, u društvu koje nije pokazivalo razumijevanje za njegov karakter, uzdigao se među velikane muzičke umjetnosti.
Sedma simfonija (1883) jeste jedno od najpoznatijih i najizvođenijih Bruknerovih simfonijskih ostvarenja. Početak prvog stava karakteriše tihi tremolo u gudačima, nakon koga se nadovezuju violončela i horne, donoseći glavnu temu širokog raspona i elegičnog karaktera. Druga tematska misao odiše tajanstvenošću i sa primjesom blage ekstaze.
Adađo nadmašuje ostale stavove po svojoj dubini i tragičnosti. Kompozitor je za ovaj stav kao konkretan povod imao predosjećanje Vagnerove smrti. Već na početku provijava utisak zloslutnosti koje donose Vagnerove tube. Stalno prisustvo tuge i boli na momente prekidaju izlivi neobuzdanih osjećanja. Brukner je svom velikom uzoru, u drugom stavu, ispjevao duboko potresnu posmrtnu pjesmu, koja se u konačnom pretvara u svečanu pogrebnu himnu.
Skerco sa svojom ostinatnom ritmičkom podlogom i primjenom kontrapunktskih umijeća, prodornim signalom truba u dijalogu sa trombonima, ostavljautisak grotesknosti i nečeg demonskog. Središnji dio karakteriše mirniji i elegičniji sadržaj.
Finalom dominira glavna tematska misao iz prvog stava, najavljena tremolom u gudačima, veselog i razdraganog karaktera. Prvobitni osjećaj raspoloženja se mijenja pojavom koralne melodije u gudačkim i duvačkim instrumentima. Posljednji stav završava pompeznom kodom i izlaganjem teme sa početka.
Šef-dirigent Crnogorskog simfonijskog orkestra od sezone 2023/2024, Mark Korović (rođen 1987. godine), završio je horsko i orkestarsko dirigovanje na Sorboni u Parizu. Takođe, ima diplomu orkestarskog dirigovanja sa Konzervatorijuma za muziku u Parizu i diplomu master studija horskog dirigovanja sa Visoke škole za muziku u Ženevi, Švajcarska.
Mark Korović od 2014. godine redovno sarađuje i često je pozvan od strane hora francuskog radija, Aksentusa, SWR vokalnog ansambla, Zbora Hrvatske Radiotelevizije, NDR vokalnog ansambla, Hora evropske akademije, ansambla Engleski glasovi, WDR hora, Hora grada Madrida, Hora Radio-televizije Srbije, Erik Erikson kamernog hora i Hora holandskog radija.
Najmlađi je dirigent koji je dirigovao ansamblom Končerta Kelna u Njemačkoj i na turnejama u Italiji i Poljskoj. Diriguje kamernim orkestrom Haga, baroknim orkestrom iz Zagreba, Sinfonijetom Berlina, orkestrom Hrvatske Radio-televizije, Nacionalnim orkestrom Monpeljea, Orkestrom Radio-televizije Španije.
Sarađuje sa brojnim dirigentima, kao što su Sir Sajmon Ratl, Herbert Blumštat, Klaus Makela, Danijel Harding, Lahav Šani, Gustavo Dudamel, Alan Gilbert, Filip Džordan, Luis Langre, Leonardo Garsija Alarkon, Lorens Ekuilbi, Esa Peka Salonen, Jap van Zveden...
Sarađuje sa istaknutim umjetnicima, među koje spadaju Denis Ruže, Selsu Antunis, Mihail Glaze, Dominik Rui i Kolin Metrs.
Dio je brojnih operskih podukcija, u Nacionalnoj operi Monpelje, Ruanskoj operi, pozorištu Jelisejskih polja, i pozorištu u Beču.
Mark Korović je nastupao u koncertnim dvoranama Filharmonije Pariza, Pozorišta u Beču, Elbfilharmonije u Hamburgu, Linkoln centru u Nju Jorku, Bervaldhalen u Štokholmu, Nacionalnog auditorijuma muzike u Madridu, Opere grada Tokija. Učesnik je značajnih festivala među kojima se ističu Festival u Monpeljeu Radija Francuske, Mocartova sedmica u Salcburgu, Festival Baltičkog mora u Štokholmu i Mozart festival u Nju Jorku.
Sedam godina je bio profesor horskog dirigovanja na Regionalnom konzervatorijumu u Parizu i na Pole Superieur Paris.
Godine 2017. imenovan je za direktora Hora mladih Pariza, 2019. za dirigenta Hora Švedskog radija sezone 2018-2019, šefa dirigenta Hora orkestra Pariza (2022-2023) muzičkog direktora orkestra Kolon od septembra 2022., a od septembra 2023. za šefa dirigenta Simfonijskog orkestra Crne Gore. Priređuje brojne masterklase širom Evrope (Hag, Oslo, Valensa, Zagreb...) i redovno je član žirija na međunarodnim takmičenjima.